ul. Cybulskiego 5, 31-117 Kraków Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00 504-438-338 | 12 660-33-66
15 MITÓW NA TEMAT STOSOWANIA BOTOKSU

15 MITÓW NA TEMAT STOSOWANIA BOTOKSU

Obecnie BOTOKS (toksyna botulinowa) jest najbardziej popularną metodą w medycynie estetycznej, mającą na celu spłycenie zmarszczek mimicznych i uzyskanie zrelaksowanego, odświeżonego wyglądu twarzy. Istnieje jednak wielu pacjentów którzy twierdzą, że po podaniu toksyny botulinowej ich twarz, być może już na zawsze, straci swoją naturalną mimikę, a skóra jędrność. Uważa się też, że stosowanie botoksu daje dużo nieodwracalnych skutków ubocznych. Ale czy tak jest naprawdę?

OTO 15 MITÓW NA TEMAT STOSOWANIA BOTOKSU:

MIT 1. TOKSYNA BOTULINOWA MA NATYCHMIASTOWE DZIAŁANIE

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej najczęściej są widoczne po 2-3 dniach od podania preparatu. Jest to spowodowane zablokowaniem procesu uwalniania neuroprzekaźnika (acetylocholina) do płytki nerwowo-mięśniowej i czasem, jaki jest potrzebny na zużycie wcześniej wyprodukowanej acetylocholiny. Maksymalne efekty działania botoksu można zaobserwować po upływie 10-14 dni.

MIT 2. ZABIEGI Z UŻYCIEM BOTOKSU SĄ BARDZO BOLESNE

Podanie toksyny botulinowej polega na wykonaniu bardzo małą igłą kilku drobnych ukłuć, których bolesność można porównać do ukąszeń komara. Większość moich pacjentów nie korzysta ze znieczulenia, twierdząc, że jest to zbyteczne. Bardzo wrażliwe na ból osoby mogą skorzystać ze znieczulenia w postaci kremu znieczulającego, dzięki czemu nakłucia są całkowicie bezbolesne.

MIT 3.PO ZABIEGU WYMAGANA JEST DŁUGA REKONWALESCENCJA

Po podaniu toksyny botulinowej można od razu wrócić do normalnego funkcjonowania i codziennych obowiązków, ale trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Przez 4 godziny od wykonania zabiegu nie można się schylać i przebywać w pozycji leżącej. W dniu zabiegu należy unikać dźwigania ciężarów, intensywnego wysiłku fizycznego, a także picia alkoholu. Przez kilka dni nie powinno się również rozmasowywać miejsc, gdzie został wstrzyknięty botoks.

MIT 4. ZABIEG Z PODANIEM TOKSYNY BOTULINOWEJ MOŻE WYKONAĆ KOSMETYCZKA

Zabiegi, podczas których przerywana jest ciągłość skóry, mogą być wykonywane tylko przez lekarzy. Kosmetyczki nie mają uprawnień do wykonywania tego typu zabiegów. wydaje się tylko na zamówienie lekarza, co jest prawnie uregulowane (ustawa Prawo farmaceutyczne). Pomimo, iż kosmetyczki nie powinny mieć do niego żadnego dostępu, nie rzadko niektóre z nich nielegalnie wchodzą w jego posiadanie.

MIT 5. PO WSTRZYKNIĘCIU TOKSYNY BOTULINOWEJ TWARZ WYGLĄDA GORZEJ NIŻ PRZED ZABIEGIEM

Wiele osób uważa, że botoks działa bezpośrednio na skórę, ponieważ powoduje spłycenie zmarszczek. Toksyna botulinowa oddziałuje na mięśnie i ich połączenia nerwowe, które pracując zbyt intensywnie, przyczyniają się do marszczenia się skóry na twarzy. Przez kilka miesięcy działania botoksu skóra i mięśnie regenerują się, zachowując swoją naturalną jędrność, ale nie dochodzi do ich nadmiernego rozluźnienia. Twarz po zabiegu wygląda zdecydowanie lepiej niż wcześniej.

MIT 6. EFEKT DZIAŁANIA TOKSYNY BOTULINOWEJ UTRZYMUJE SIĘ DO KOŃCA ŻYCIA

Efekt podania botoksu zależy od indywidualnych cech pacjenta, przeważnie utrzymuje się 3-6 miesięcy; wraz z upływem czasu działanie preparatu stopniowo zanika. Po około 4-6 miesiącach powraca pełna mimika twarzy, mięśnie znów powodują powstawanie zmarszczek.

MIT 7. NIE MA ŻADNYCH PRZECIWWSKAZAŃ 
DOTYCZĄCYCH STOSOWANIA TOKSYNY BOTULINOWEJ

Botoksu nie można podawać osobom, które cierpią na choroby neurologiczne lub mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Z terapii toksyną botulinową nie powinny korzystać osoby z zespołem Lamberta-Eatona.Zabrania się również stosowania botoksu u osób, które są uczulone na którykolwiek ze składników preparatu. Zabiegom nie mogą poddawać się pacjenci uczuleni na albuminę ludzką, zażywają spektynomycynę, antybiotyki z grupy aminoglikozydów lub przyjmują leki mające wpływ na płytkę nerwowo-mięśniową. Mimo że nie udowodniono szkodliwego działania toksyny botulinowej na płód, nie wykonuje się zabiegów również u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Oczywiście, przed wykonaniem zabiegu lekarz medycyny estetycznej przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia, a pacjent podpisuje zgodę na zabieg.

MIT 8. JEDNORAZOWE UŻYCIE BOTOKSU POCIĄGA ZA SOBĄ KONIECZNOŚĆ WYKONYWANIA ZABIEGÓW JUŻ DO KOŃCA ŻYCIA

Efekty zabiegów polegających na wygładzaniu zmarszczek toksyną botulinową utrzymują się tylko przez kilka miesięcy. Najczęściej zabieg powtarza się po powrocie pełnej mimiki twarzy powodującej ponowne pojawienie się bruzd i linii, czyli po około 4 miesiącach. Po tym czasie nie trzeba powtarzać zabiegu, jeśli pacjent nie ma na to ochoty.

MIT 9. STOSOWANIE BOTOKSU JEST NIEBEZPIECZNE I MOŻE DOPROWADZIĆ DO USZKODZENIA TWARZY

Toksyna botulinowa to substancja o udokumentowanym działaniu; stosuje się ją w medycynie już od wielu lat, m.in. w okulistyce, neurologii, stomatologii i chirurgii. Należy korzystać ze sprawdzonych preparatów medycznych, a nie ich podróbek niewiadomego pochodzenia, które są dostępne na rynku. Wątpliwości co do preparatu powinna wzbudzić m.in. zbyt niska cena zabiegu. Stosowanie toksyny botulinowej jest bezpieczne i nie powoduje uszkodzeń twarzy pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz zajmujący się medycyną estetyczną. Dawka preparatu musi być oczywiście precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

MIT 10. TOKSYNA BOTULINOWA SŁUŻY DO POWIĘKSZANIA UST

Botoks jest stosowany w celu redukcji zmarszczek. Powiększanie ust, a także poprawę ich konturu wykonuje się przy użyciu kwasu hialuronowego.

MIT 11. SKÓRA UZALEŻNIA SIĘ OD TOKSYNY BOTULINOWEJ I PO USTĄPIENIU EFEKTÓW DZIAŁANIA PREPARATU WYGLĄDA GORZEJ NIŻ PRZED ZABIEGIEM

Efekty zabiegów z zastosowaniem botoksu nie są trwałe, utrzymują się jedynie przez kilka miesięcy. Działanie toksyny botulinowej ustępuje powoli, stopniowo – najczęściej po około 3-4 miesiącach zmarszczki znowu zaczynają być widoczne. Nie ma przymusu ciągłego stosowania toksyny botulinowej, skóra się nie uzależnia od botoksu, a po zastosowaniu preparatu wygląda dużo lepiej. Przez kilka miesięcy skóra nie pracuje tak intensywnie i nie kurczy się, dlatego też jej kondycja jest znacznie lepsza po zabiegu niż przed podaniem botoksu.

MIT 12. TOKSYNA BOTULINOWA ROZLENIWIA MIĘŚNIE

Regularne podawanie botoksu osłabia mięśnie, jednak nigdy nie stracą one swojej zdolności do kurczenia się – nawet jeśli ktoś poddaje się zabiegom 2-3 razy w roku przez 10-15 lat. Im dłużej pacjenci regularnie korzystają z zabiegów z toksyną botulinową, tym dłużej mięśnie wracają do swojej naturalnej aktywności.

MIT 13. KREMY MOGĄ ZASTĄPIĆ ZABIEGI Z TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

Kosmetyki nie zawierają i nigdy nie zawierały toksyny botulinowej – botoks jest wrażliwy na temperaturę i musi być przechowywany w lodówce, nie może być więc składnikiem kremu. Substancje imitujące toksynę botulinową zawarte w kremach to zazwyczaj związki z grupy oligopeptydów, które w badaniach wykazują niewielką aktywność miorelaksacyjną, czyli rozluźniającą mięśnie. Kosmetyki nie zastąpią zabiegu z toksyną botulinową, ale mogą być traktowane jako sposób walki ze zmarszczkami dla osób, które nie chcą z niego skorzystać.

MIT 14. PO ZASTOSOWANIU TOKSYNY BOTULINOWEJ TWARZ ZAWSZE WYGLĄDA JAK MASKA

Prawdopodobnie mit ten powstał z powodu publikacji zdjęć znanych osób, którym podano zbyt dużo botoksu, często na ich własne życzenie. Umiejętnie podana toksyna botulinowa spłyca zmarszczki mimiczne i nadaje twarzy młodszy, ale naturalny wygląd, nie powodując przy tym efektu twarzy-maski. Lekarz medycyny estetycznej podaje pacjentowi tylko taką ilość preparatu, jaka jest rzeczywiście konieczna. Źle wykonany zabieg, np. przez osobę nieuprawnioną może być przyczyną „przebotoksowania” (zamrożenia mimiki) lub pojawienia się niepożądanych efektów, np. opadnięcia brwi.

MIT 15. BOTOKS MOŻNA STOSOWAĆ TYLKO NA TWARZY

Toksyna botulinowa pozwala nie tylko wygładzić zmarszczki, ale pomaga również leczyć migrenę, nadpotliwość, uśmiech dziąsłowy czy bruksizm (niekontrolowane zgrzytanie i zaciskanie zębów).

 

 

read more

Sprawdź

X
Zadzwoń 504438338