ul. Cybulskiego 5, 31-117 Kraków Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00 504-438-338 | 12 660-33-66

Skóra z przebarwieniami to problem, który dotyka najczęściej kobiet. Przebarwienia na skórze pojawiają się przeważnie w postaci brązowych plam, mających różną wielkość i kształt. Zaliczają się one do grupy zaburzeń barwnikowych. Skóra z przebarwieniami może mieć kolor jasnobrunatny, brązowy lub nawet czarny. Przebarwienia mogą być zlokalizowane w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej znajdują się w miejscach widocznych, odsłoniętych i narażonych na kontakt z promieniowaniem słonecznym.

Najczęściej występującymi przebarwieniami są piegi, ostuda, plamy wątrobowe starcze czy przebarwienia pozapalne np. potrądzikowe i  przebarwienia posłoneczne.

Przebarwienia na skórze twarzy obejmujące czoło i okolice ust, a także przebarwienia na dekolcie i dłoniach powstają z reguły na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Uważa się, że do czynników zwiększających ryzyko przebarwień skóry należy hormonoterapia, czyli przyjmowanie środków hormonalnych. Wszelkie przebarwienia, piegi i plamy stają się bardziej widoczne i ciemniejsze latem, co nie tylko jest defektem estetycznym, ale również sprawia, że skóra z przebarwieniami wygląda starzej. Już w okresie jesiennym i zimowym warto pomyśleć o tym problemie, natomiast wiosną latem stosować kremy z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV (fotoblokery).

Przebarwienia mogą powstać także na skutek używania niektórych preparatów kosmetycznych i perfum, w których skład wchodzi alkohol i substancje fotouczulające. Takie przebarwienia mogą się także pojawić z powodu przyjmowania niektórych leków i ziół (zwłaszcza dziurawca) oraz kontaktu z roślinami (np. obieranie znacznej ilości selerów na świeżym powietrzu, marchew, pietruszka, limonka ), także roślinami ozdobnymi: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi czy roślinami rosnącymi na łąkach – niektóre trawy, piołun, osty.

Przebarwienia na skórze mogą powstać również na skutek ciąży, schorzeń wątroby, nadczynności tarczycy, niewydolności nadnerczy i zapalenia przydatków.
Na przebarwienia narażone są zarówno kobiety o jasnej, jak i ciemnej karnacji, jednak w przypadku pań o ciemnej cerze ryzyko jest większe, a przebarwienia są bardziej wyraziste i trudniejsze do wyeliminowania.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego leczenia konieczne jest ustalenie rodzaju i głębokości przebarwień, co ustala się pod lampą Wooda. Metodę leczenia wybiera lekarz.

W zależności od rodzaju przebarwienia konieczne jest wykonanie jednego lub kilku zabiegów. Najlepsze efekty daje terapia łączona. W dodatku leczenie daje dodatkowe korzyści, ponieważ poprawia ogólną kondycję skóry, zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i odmładza. Łącznie z zabiegami leczenie kontynuuje się w domu, stosując odpowiednie preparaty wybielające. Zabiegi kosmetyczne podtrzymują efekt, a przy tym dają możliwość relaksu i wypoczynku. Należy jednak pamiętać o unikaniu słońca i zrezygnowaniu z kąpieli słonecznych oraz solarium.

Bardzo dobre efekty przynosi laserowe usuwanie przebarwień. Światło lasera posiada pewne szczególne właściwości, pozwalające na specyficzne oddziaływanie na żywą tkankę. Przebarwienia i piegi pod wpływem wiązki laserowej podgrzewają się do takiej temperatury, która powoduje zniszczenie miejsc objętych zmianą chorobową. Laserowe usuwanie przebarwień jest wykonywane przez lekarza, który wcześniej ustala rodzaj, wielkość, głębokość i kolor przebarwienia, uwzględniając przy tym indywidualne predyspozycje pacjenta, takie jak rodzaj i wrażliwość skóry. Po ocenie tych elementów dobiera się odpowiedni laser i parametry zabiegu.

Decydując się na laserowe usuwanie przebarwień można spodziewać się doskonałych rezultatów, czego nie można powiedzieć o kremach na przebarwienia.

Profilaktyczne przeciwdziałanie przebarwieniom opiera się przed wszystkim na całorocznej ochronie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego. Wiosną i latem należy stosować kremy z filtrami powyżej 30 SPF, a jesienią i zimą z filtrami pomiędzy 25 i 30 SPF. Latem nawet co dwie godziny można nałożyć na ciało krem, a po każdej kąpieli wodnej jest to wręcz nieodzowne. Panie stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne powinny unikać długotrwałej ekspozycji na słońcu i kąpieli słonecznych.

Jeśli u Ciebie występuje problem związany z przebarwieniami na skórze i masz więcej pytań, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednią metodę leczenia.

RECEPCJA : tel.   504438338 / 12 6603366

 

Modelowanie sylwetki - Liposukcja

X
Zadzwoń 504438338