Ból jest nieodłącznym elementem życia. Jest jednocześnie sygnałem zagrożenia lub toczącej się patologii w organizmie. W tym zakresie spełnia pozytywną rolę ostrzegania i mobilizowania do działań mających na celu ochronę organizmu, leczenie, gojenie. W momencie kiedy ból trwa więcej niż trzy miesiące, wtedy w medycynie taki ból nazywany jest przewlekłym. Taki ból sam w sobie jest patologią obejmującą swym zasięgiem różne sfery życia. Stanowi tym samym nieobojętne obciążenie, a w zależności od natężenia powoduje z początku zmiany określane jako obniżenie jakości życia, a w późniejszym czasie wyłączanie coraz większych obszarów życia z normalnego funkcjonowania, aż do różnego stopnia niesprawności, czy nawet kalectwa. w naszej klinice rozwiązaniem problemu jest leczenie bólu in proloterapia.
W naszej codziennej praktyce, leczenie bólu opiera się na wielokierunkowym działaniu opartym na dobrej, szczegółowej diagnostyce przyczyn, określeniu rodzaju i natężenia bólu, a także stałym monitorowaniu postępów w leczeniu u danego pacjenta. Oprócz szerokowachlarzowej farmakoterapii z użyciem celowanych leków przeciwbólowych i leków wspomagających, zabiegów opartych na technikach anestezjologicznych (np. blokady, neurolizy), często konieczna jest fizjoterapia oparta na różnych technikach i zabiegach fizykalnych, wsparcie psychologiczne.
Proloterapia - alternatywa dla operacji chirurgicznej.
Często osoby uprawiające sport wyczynowy, a także spotowcy amatorzy, doznają różnych kontuzji. Wiele z nich można wyleczyć posługując się fizykoterapią. Jednak niektóre z kontuzji są na tyle poważne, że metody fizykalne i kinezyterapia także nie rozwiązują problemu. Wtedy pojawia się kwestia zasadności zabiegu chirurgicznego. Dużym wsparciem dla chirurgii są zaawansowane metody diagnostyczne. Jednakże ingerencja chirurgiczna jest znaczącym oddziaływaniem na organizm i nie daje gwarancji sukcesu. Alternatywą do zabiegów chirurgicznych należy proloterapia.
Czym jest proloterapia?
Zabieg proloterapii polega na wstrzykiwaniu do uszkodzonych struktur anatomicznych substancji pobudzających wzrost. Obecnie proloterapia stosowana jest na ścięgna, stawy, więzadła oraz mięśnie.
Substancje, którymi się ostrzykuje to:
Skuteczności tego zabiegu upatruje się zarówno w mikrourazie wywołanym nakłuciem jak i w obecności substancji pobudzających wzrost danej struktury.
Wstrzyknięcie substancji stosowanej w proloterapii powoduje szok osmotyczny, który owocuje reakcją zapalną. Reakcja zapalna to uruchomienie mechanizmów sprzątających i regeneracyjnych.
Jak często wykonywać zabieg proloterapii?
Przyjmuje się, że odpowiedź immunologiczna organizmu w miejscu uszkodzenia trwa od dwóch do czterech tygodni. W tym okresie regeneracja jest najbardziej intensywna. W związku z tym nie warto przeprowadzać zabiegów częściej.
Warto wiedzieć…
W ramach zastosowania proloterapii w leczeniu pacjentów z chronicznym bólem pleców stwierdzono zwiększenie grubości wiązadeł krzyżowo-biodrowych stawu krzyżowo-biodrowego o 60%. Trwające dwa lata badanie skuteczności proloterapii w leczeniu łokcia tenisisty przyniosło poprawę ocenianą na 50-90 procent.
Masz pytania? Chcesz umówić się na zabieg? Zadzwoń! Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.