OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE
Osocze bogatopłytkowe jest produktem w 100% biokompatybilnym. Rewitalizacja skóry możliwa jest dzięki tzw. Autologicznej Odnowie Komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration) – czyli regeneracji komórek dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.
Osocze bogatopłytkowe działa poprzez aktywację płytek krwi zawartych w osoczu bogatopłytkowym do produkcji specyficznych czynników wzrostu, które:
Podawanie osocza bogatopłytkowego w zmarszczki uruchamia proces, którego zadaniem jest stymulowanie komórek macierzystych do namnażania oraz pobudzanie fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu, co ma doprowadzić do regeneracji i odnowy skóry, jej nawilżenia i odmłodzenia. Proces starzenia się naszej skóry związany jest bowiem ze spowolnieniem odnowy komórek naszego ciała i ich zmniejszoną zdolnością regeneracji.
Efekty, które możemy uzyskać dzięki zabiegowi to:
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego?
Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę medycyny estetycznej po ustaleniu wskazań oraz wykluczeniu przeciwwskazań w trakcie konsultacji lekarskiej.
W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość (6 -18ml) krwi pacjenta do specjalnych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu w specjalnej wirówce. W ciągu 5 minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówek, tuż przed wykonaniem zabiegu, dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie staje się bazą do wykonania zabiegu.
Osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane na różne sposoby w zależności od obszaru poddawanemu zabiegowi tj. z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii (punktowo), bądź też liniowo (wzdłuż zmarszczki lub fałdu). Przed zabiegiem skóra jest znieczulana kremem znieczulającym, a w razie takiej potrzeby wykonywane jest znieczulenie dentystyczne.
Czas zabiegu
Zabieg trwa od 60 do 90 minut.
Okres rekonwalescencji
Zabieg zazwyczaj nie wymaga okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po nim może wystąpić obrzęk miejscowy, ustępujący zazwyczaj po ok. 4 godzinach. Wyjątkowo po zabiegu może pojawić się lekkie opuchnięcie, ból, swędzenie, zasinienie lub przebarwienie oraz wrażliwość na ból. Objawy te zanikają jednak zazwyczaj po kilku dniach.
Czas utrzymywania się efektów
Efekty zabiegów wykonywanych w serii 0-1-6 mc utrzymują się nawet do 18 miesięcy
FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA
Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej to zaawansowana kuracja przeciwstarzeniowa. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, gdyż stosowane są komórki wzrostu oraz czynniki macierzyste pozyskiwane z krwi pacjenta. Ta przełomowa metoda odmładzania skóry często mylona jest z zabiegiem wykorzystującym osocze bogatopłytkowe, jednak w rzeczywistości jest bardziej skuteczna.
Skóra wraz z wiekiem traci cenne składniki odżywcze oraz kolagen i elastynę. Wynikiem tego jest zauważalny efekt fotostarzenia się skóry, utrata przez nią sprężystości i jędrności, oraz coraz większe uwidacznianie się zmarszczek. Celem zabiegu podania aktywnej fibryny jest delikatne uwypuklenie zmarszczek oraz długofalowe pobudzenie komórek skóry do samoregeneracji.
Dzięki tworzeniu się pod skórą siatki z włókien fibryny mamy niemal efekt natychmiastowy w postaci redukcji zmarszczek. Koalogująca fibryna zaczyna wypychać tkanki znajdujące się nad nią, dając łagodny efekt uwypuklenia. Efekt stymulacji komórek, czyli działanie długofalowe, zawdzięczamy płytkom krwi (thrombocytes) uwięzionym między włóknami fibryny.
Trombocyty nieprzerwanie, lecz powoli, wydzielają zgromadzone w nich czynniki wzrostu. Doprowadza to do wzmożonego namnażania się komórek śródbłonka naczyń, co polepsza ukrwienie i odżywienie tkanek. Aktywowane zostają również fibroblasty, w wyniku czego następuje synteza nowego kolagenu – głównego czynnika odpowiedzialnego za jędrność i sprężystość skóry.
Sposób działania terapii można fibryną aktywną i-PRF porównać do terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Znacząca różnica istnieje jednak w sposobie uwalniania czynników wzrostu z płytek krwi. Ich powolne i długotrwałe wydzielanie podczas terapii fibryną bogatopłytkową i-PRF zapewnia nam znacznie lepszy efekt niż ich nagłe uwolnienie, jakie ma miejsce w mezoterapii.
Komórki są stale stymulowane i niepotrzebne jest tak częste odnawianie dla nich „sygnału” pobudzającego, a efekt utrzymuje się nawet do 2 lat.
Zabieg iniekcji fibryny bogatopłytkowej przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Na 30 minut przed iniekcją na obszary skóry poddawane leczeniu nałożony zostaje krem zawierający składniki znieczulające, celem zapewnienia jak największego komfortu zabiegu.
Pobrana przez lekarza niewielka ilość krwi zostaje odseparowana, a uzyskany roztwór pobrany do strzykawki wyposażonej w mikro igłę, której ukłucia są prawie niewyczuwalne. Całość zabiegu trwa około 60 minut.
Zaleca się stosowanie leczenia fibryną aktywną równolegle z innymi terapiami, takimi jak laser frakcyjny CO2 czy mezoterapia Dermapen.
PRZECIWSKAZANIA
Procedury lecznicze wymagające użycia własnej krwi pacjenta, czyli materiału autologicznego, zaliczane są do jednych z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, ze względu na znikome ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub nietoleracji.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są: