ul. Cybulskiego 5, 31-117 Kraków Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00 504-438-338 | 12 660-33-66

Migrena jest jednym z najczęstszych pierwotnych bólów głowy. Schorzenie dotyka ok 10-15 % populacji ogólnej, głównie ludzi młodych, częściej występuje u kobiet. 80-90 % przypadków migreny stanowi migrena bez aury. U pozostałych chorych ból głowy jest poprzedzony objawami neurologicznymi nazywanymi aurą.

Migrena jest jednym z najczęstszych pierwotnych bólów głowy. Schorzenie dotyka ok 10-15 % populacji ogólnej, głównie ludzi młodych, częściej występuje u kobiet. 80-90 % przypadków migreny stanowi migrena bez aury. U pozostałych chorych ból głowy jest poprzedzony objawami neurologicznymi nazywanymi aurą.

Najczęstszym objawem aury migrenowej jest zaburzenie wzrokowe (zygzakowate cienie w polu widzenia, mroczki lub ubytki w polu widzenia), ale mogą również występować objawy dodatkowe jak: drętwienie połowicze, niedowład połowiczy, afazja, nudności, wymioty, światłowstręt, czy nadwrażliwość na dźwięki.
W przypadku uciążliwej choroby, jaką jest migrena, leczenie można oprzeć na środkach farmakologicznych albo metodach niekonwencjonalnych. Leczenie migreny botoksem zyskuje coraz więcej zwolenników, podobnie jak leczenie migreny akupunkturą, ziołami czy za pomocą psychoterapii.

Jak leczyć migrenę?

Procedura jest dwutorowa. Wyróżniamy leczenie doraźne oraz profilaktyczne. Paleta dostępnych środków jest szeroka, przy czym wciąż dominującym nurtem jest farmakologia. W leczeniu doraźnym stosuje się leki z kilku grup: tryptany, pochodne alkaloidów sporyszu (ergotamina) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy) oraz nieopioidowe leki przeciwbólowe (paracetamol). Leczenie profilaktyczne opiera się na lekach na nadciśnienie, antydepresyjnych i przeciwpadaczkowych.
Możliwe jest także w przypadku choroby, jaką jest migrena leczenie niekonwencjonalne. Wśród dostępnych obecnie metod wymienia się leczenie migreny botoksem, akupunkturą, ziołami czy za pomocą psychoterapii.

Leczenie migreny botoksem

Botoks to handlowa nazwa toksyny botulinowej, będącej wytworem bakterii Clostridum botulinum. Botoks zazwyczaj kojarzy nam się z wykorzystaniem w medycynie estetycznej, gdzie służy do wygładzania zmarszczek i odmładzania wyglądu twarzy.
W rzeczywistości jednak od przeszło 50 lat botoks wykorzystywany jest w medycynie na coraz szerszą skalę między innymi jako środek uśmierzający ból. Okazuje się, że możliwe jest też leczenie migreny botoksem. W szczególności terapia ta zalecana jest w przypadku osób cierpiących na migrenę przewlekłą. Zastosowanie znajduje w tym miejscu tzw. botoks typu A.
Blokada, którą uzyskuje się za pomocą zastrzyków z botoksu, ma być skuteczna od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie ataki migrenowego bólu powinny wyraźnie zelżeć a nawet ustąpić. Działanie to obserwuje się u około 80 procent pacjentów. Niestety, nie zawsze oznacza to pozbycie się choroby raz na zawsze.

Leczenie migreny akupunkturą

Kolejna niestandardowa terapia to leczenie migreny akupunkturą. Pradawna chińska technika w leczeniu migreny dopiero zaczyna być uznawana przez środowiska naukowe i medyczne. Do niedawna akupunkturę lekceważono, podważając jej skuteczność, jednak publikowane w ostatnich latach wyniki badań naukowych, także porównawczych, wskazują, że odpowiednie nakłuwanie wyznaczonych stref na ciele pacjenta może przynosić efekty nie gorsze, a nawet lepsze, niż farmakologia, zwłaszcza u pacjentów cierpiących na migrenę z aurą. I oczywiście u tych, którzy nie reagują na środki farmakologiczne.

W celu zdiagnozowania problemu zdrowotnego oraz podjęcia odpowiedniego leczenia niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, dlatego zachęcamy do kontraktu z naszą Kliniką.

Modelowanie sylwetki - Liposukcja

X
Zadzwoń 504438338