Tlenoterapia hiperbaryczna (HBO)polega na dostarczeniu do organizmu bardzo dużej ilości 100% tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Leczenie odbywa się w komorze hiperbarycznej. Podczas zabiegu dostarcza się zwiększoną ilość tlenu do chorych i niedotlenionych tkanek i narządów, poprawia się krążenie krwi, przyspiesza eliminacje tlenku węgla oraz gojenie się ran.
Za pomocą komory hiperbarycznej leczy się obrzęki, oparzenia, urazy, zatrucia czadem, urazy, zakażenia.
Tlenoterapia hiperbaryczna ma na celu przede wszystkim poprawienie naturalnych mechanizmów gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran i innych schorzeń. Komora znajduje swoje zastosowanie również w przypadkach nagłego zagrożenia życia i zdrowia, w tym w leczeniu zatruć tlenkiem węgla, oparzeń termicznych, ostrego niedokrwienia tkanek miękkich, czy nagłej głuchoty.
Jak wygląda zabieg?
Pacjent wchodzi do specjalnej, zamykanej szczelnie komory, gdzie stopniowo podwyższane jest ciśnienie, a następnie utrzymywane jest na stałym, wyrównanym, docelowym poziomie. Przed zakończeniem sesji ciśnienie jest stopniowo obniżane, aż do osiągnięcia poziomu ciśnienia atmosferycznego.
Czas zabiegu określa u nas w Klinice lekarz. Jedna sesja w komorze hiperbarycznej trwa zwykle od 45 do 90 minut.
Tlenoterapia hiperbaryczna przebiega w trzech fazach:
Kompresja (sprężenie): wypełnienie komory sprężonym powietrzem, zwykle do ciśnienia 2,5 razy większego niż atmosferyczne. Sprężeniu towarzyszy hałas i uczucie ciepła. W trakcie sprężania wszystkie osoby znajdujące się wewnątrz komory muszą wyrównywać ciśnienie w uszach, stosując się do zaleceń personelu znajdującego się wewnątrz komory hiperbarycznej.
Pobyt w warunkach zwiększonego ciśnienia: pacjenci oddychają 100 proc. tlenem. Oddychanie tlenem trwa mniej więcej godzinę, do tego dochodzą jedna lub dwie kilkuminutowe przerwy, podczas których można oddychać bez układów oddechowych.
Dekompresja (rozprężenie): w trakcie tej fazy następuje stopniowe zmniejszanie ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego. Towarzyszy temu hałas i uczucie chłodu.
Aby zabiegi w komorze hiperbarycznej przyniosły oczekiwany skutek, muszą być wykonywane regularnie. Zwykle lekarz zaleca cykl zabiegów w określonym przedziale czasu.
Efektem zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie i niedotlenionych tkankach oraz narządach, przyspieszenie gojenia się ran, poprawa krążenia, zmniejszenie obrzęków tkanek, zwiększenie odporność. Tlenoterapia działa również bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyśpiesza eliminacje tlenku węgla z organizmu.
PRZYGOTOWANIE PACJENTA:
Pacjent na sesję w komorze musi przynieść ze sobą bieliznę, dres lub piżamę i skarpetki, wszystko wykonane z 100 proc. bawełny. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym biżuterię, należy pozostawić poza komorą.
Podczas sesji w komorze hiperbarycznej pacjent może czytać książkę lub gazetę, bo zwiększanie ciśnienia przebiega bardzo powoli i nie jest mocno odczuwalne, może jedynie pojawić się nieprzyjemne uczucie w uszach. W czasie sesji operator cały czas utrzymuje kontakt dźwiękowy i wzrokowy z pacjentem. Po zakończeniu sesji, czyli wyrównaniu ciśnień, można opuścić komorę.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
Zabieg w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem nieinwazyjnym, stosowanym w wielu rodzajach schorzeń, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Wskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej:
PRZECIWSKAZANIA:
Z tlenoterapii nie może korzystać każdy, nawet gdy teoretycznie ma do tego wskazania. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do zabiegów w komorze hiperbarycznej.
Jakie są przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej? To przede wszystkim:
Masz pytania? Chcesz zapisać się na zabieg? Zadzwoń. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania tel. 504438338 / 12 6603366
źródła pomocnicze : zdrowie.radiozet.pl/ euromedyk.pl