ul. Cybulskiego 5, 31-117 Kraków Poniedziałek - Piątek 11:00-19:00 504438338 / 12 6603366

Czym jest cellulit? Przyczyny i objawy

Cellulit czyli lipodystrofia pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn. O skłonności do cellulitu w dużej mierze decydują geny jak również zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie oraz niewłaściwe funkcjonowanie układu krążenia. Pojawia się często po okresie dojrzewania. Cellulit sprawia, ze kobieta czuje się niekomfortowo, a jej skóra wygląda nieestetycznie, jest wiotka i mało elastyczna.

Pojawiające się w przebiegu cellulitu zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej oraz zaburzenia mikrokrążenia powodują stwardnienie włókien tkanki łącznej. Naukowcy uważają, że ze zmiany cellulitowe są zależne od poziomu estrogenów dlatego występują głównie u kobiet i często nasilają się po okresie dojrzewania, w czasie ciąży, czy pod koniec cyklu miesięcznego, podczas stosowania antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej. Rolę w powstawaniu i utrzymywaniu cellulitu pełnią także czynniki genetyczne, środowiskowe i dietetyczne. W skórze z cellulitem występują zagłębienia i uwypuklenia ze względu na jej nieregularne napięcie. Za efekt wizualny skórki pomarańczowej odpowiada także obrzmienie naskórka oraz rozszerzone pory skóry.

Przyczyny cellulitu

 • hormony (nadmiar estrogenów)
 • otyłość
 • ciąża
 • brak ruchu
 • nieodpowiednia dieta (bogata w tłuszcz, konserwanty i cukier)
 • nałogi

Objawy cellulitu

Na skórze, na skutek nierównomiernego rozłożenia się komórek tłuszczowych, powstają:

 • wypukłości
 • grudki
 • nierówna pofałdowana skóra
 • może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie
 • skóra traci swą elastyczność
 • niekiedy pojawia się bolesność

Laserowe zabiegi na cellulit – charakterystyka i przebieg

Z najbardziej popularnych zabiegów zwalczających cellulit należy wymienić metody wykorzystujące masaż, drenaż limfatyczny, liposukcję i światło laserowe. Laser (ang. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie działające na zasadzie wzmocnienia światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Medycyna korzysta z dobrodziejstwa laserów od wielu lat a kosmetyczne zastosowania laserów w dermatologii estetycznej stanowi od lat dziewięćdziesiątych najbardziej intensywnie rozwijający się obszar laseroterapii. Lasery wykorzystywane w zabiegach antycellulitowych wykazują różne parametry pracy w zależności od stosowanej metody.

Mezoterapia na cellulit

Innym wartym uwagi zabiegiem, który przynosi dobre efekty jest mezoterapia – redukcja i leczenie cellulitu. Dzięki podaniu preparatu podskórnie działamy skutecznie, w miejscu występowania problemu.

Zastosowany preparat ma za zadanie drenaż produktów przemiany materii, jonów żelaza oraz innych toksyn. Zabieg poprawia krążenie w obszarach zajętych cellulitem, co zapewnia lepsze dotlenienie skóry oraz wspomaga odżywienie i regenerację tkanek.

W efekcie uzyskuje się zmniejszenie obrzęku tkanek, redukcję obwodu nawet o kilka centymetrów oraz wygładzenie skóry. Zabiegowi można poddać przede wszystkim brzuch, uda, pośladki i ramiona. Zabieg mezoterapii należy wykonywać raz w tygodniu w serii od 7 do 12 powtórzeń.

W celu ustalenia prawidłowej metody leczenia cellulitu, zachęcamy do umówienia się na wizytę konsultacyjną, gdyż tylko wtedy, podczas indywidualnego wywiadu pacjenta z lekarzem, możemy ustalić częstotliwość i rodzaj zabiegu dostosowany indywidualnie do pacjenta.

tel. 504438338 / 12 6603366

pl_PLPolish
pl_PLPolish